Lady Gaga jako královna večera na Grammy

Kromě provokativního rapu triumfovaly na letošním slavnostním večeru Grammy ženy. Letošní 61. ročník zahájila moderátorka večera, zpěvačka Alicia Keys (patnáctinásobná držitelka Grammy), kterou hned na úvod doprovodila na pódiu i bývalá první dáma Spojených států Michelle Obama. Ta v krátkém, feministicky laděném rozhovoru se zpěvačkami Lady Gaga a Jennifer Lopez a herečkou Jadou Pinkett Smith vyzdvihla, jak důležitou roli hraje hudba při podpoře rozmanitosti. “Hudba nám ukazuje, že každý příběh, každý hlas je důležitý,” řekla.

Svou první Grammy získala pětadvacetiletá americká zpěvačka Ariana Grande (25), když zvítězila v kategorii nejlepší popové vokální album za svou čtvrtou studiovou desku Sweetener. A prvním gramofonkem se pyšní také Dua Lipa, třiadvacetiletá britská zpěvačka kosovského původu je objevem roku.

Ariana Grande - breathin

Největší pozornost na sebe ale strhla Lady Gaga, a to si tentokrát odpustila extravagantní outfit! Jako spoluautorka písně Shallow z filmu Zrodila se hvězda, která je nominována i na Oscara a za niž už letos dostala Zlatý glóbus, získala Lady Gaga Grammy za nejlepší píseň pro vizuální média. Se stejnou písní bodovala i v kategorii nejlepší popový duet (s Bradleym Cooperem) a nejlepší popový sólový výkon s písní Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?). Lady Gaga tak má na kontě už devět cen Grammy! A aby toho nebylo málo, jen několik hodin před ceremoniálem Grammy získal film Zrodila se hvězda cenu BAFTA za nejlepší hudbu.

Lady Gaga, Bradley Cooper - Shallow (A Star Is Born)

Životní úspěch zaznamenala na slavnostním předávání v noci na pondělí 11. 2. 2019 countryová zpěvačka Kacey Musgraves, která mimo jiné získala cenu pro album roku za desku Golden Hour. Celkově vyhrála ve čtyřech kategoriích. A tři ceny Grammy si odnesla i zpěvačka Brandie Carlile.

Šestadvacetiletá rapperka Belcalis Marlenis Almánzar, známá pod pseudonymem Cardi B, se do historie Grammy zapsala jako první žena, která získala Grammy za nejlepší rapové album, za desku Invasion of Privacy.

Cardi B - Bodak Yellow [OFFICIAL MUSIC VIDEO]

Americký hudebník Childish Gambino, vlastním jménem Donald Glover (35), se stal prvním rapperem, který získal Grammy za nahrávku roku. Další ceny dostal za píseň cc v kategorii píseň roku, nejlepší rapový výkon spojený se zpěvem a nejlepší videoklip. Právě videoklipem, který začíná zinscenovanou popravou kytaristy a pokračuje tancem prokládaným opět střelbou, vyvolal Gambino kontroverzní reakce.

Childish Gambino - This Is America (Official Music Video)

Posmrtně ocenila hudební akademie zpěváka Chrise Cornella, který spáchal sebevraždu v roce 2017 ve věku 52 let. Cenu za nejlepší rockový výkon za píseň When Bad Does Good převzali jeho syn a dcera. I v předchozích dvou ročnících dostali v této kategorii Grammy interpreti posmrtně: loni Leonard Cohen a předloni David Bowie.

Nejlepším rockovým albem se stala deska From the Fires americké kapely Greta Van Fleet. Cenu za nejlepší album alternativní hudby dostal od hudební akademie osmačtyřicetiletý hudebník Beck za desku Colors.

Mezi vítězi byl letos opět i americký exprezident Jimmy Carter (94), který dostal už potřetí cenu v kategorii nejlepší mluvené slovo, tentokrát za audioverzi své knihy Faith — A Journey for All (Víra – Cesta pro všechny).

Žijícím rekordmanem v historii cen Grammy se stal pětaosmdesátiletý hudebník, producent a skladatel Quincy Jones se svou 28. Grammy, tentokrát za nejlepší hudební film (dokument o něm nazvaný Quincy).

Ceny byly vyhlášeny v noci na 11. února 2019 v Los Angeles